Jihoczech / Aktuality / Známe vítěze letošního ročníku soutěže Jihoczech!
878A0994

Známe vítěze letošního ročníku soutěže Jihoczech!

Čtvrtek 24.9.2020

Ve středu 23. září 2020 proběhlo v prostorách Jihočeského vědeckotechnického parku slavnostní finále letošního ročníku soutěže Jihoczech.

Letošní rok byl díky koronavirové situaci specifický v mnoha ohledech. Celosvětové dění zasáhlo také do krajské soutěže podnikatelských nápadů Jihoczech. Na začátku roku přihlásilo své podnikatelské nápady 17 účastníků, v únoru 2020 se rozběhla série seminářů s expery z rozličných oblastí, kteří vnášeli nový, odborný pohled do dalšího rozvoje podnikatelských nápadů a jejich přípravy do fáze podnikatelského záměru. V březnu jsme ale díky zhoršující se epidemiologické situaci museli semináře postupně odkládat a v dubnu již bylo jasné, že musí být soutěž dočasně přerušena. Nebylo možné se vzájemně potkávat, nebylo možné osobně konzultovat jednotlivé podnikatelské myšlenky a většina z nás se s novou situací učila žít a původní plány museli často odstoupit stranou.

Vzhledem k dalšímu vývoji situace bylo možné soutěž obnovit až na konci léta a s radostí jsme v září navázali tam, kde jsme skončili, pokračováním odborných seminářů. Nicméně řadě účastníků soutěže nenadálé okolnosti změnili plány do budoucna nebo přesunuli pozornost jinam. Ale někteří vydrželi, účasnili se dalších seminářů a ti nejodhodlanější dovedli svůj podnikatelský nápad do podnikatelského záměru, tedy plánu jejich podnikatelské aktivity, ve kterém jsou analyzovány důležité aspekty - cílové skupiny, časový plán, potřebné zdroje, finanční kalkulace. Takto připravený záměr představili 4 finalisté odborné porotě a potenciálním investorům. 

A jak to dopadlo? 3. cenu odborné poroty získal Jiří Plášil s nápadem JAWINNER, výroba zravotních žvýkaček, 2. cenu vybojoval Viktor Korbel s nápadem kombinovaného fotovoltaického panelu a naprostým vítězem se u odborné poroty stal Ladislav Trpák s nápadem 3D tištěného domu z betonu. Tištěný dům "Prvok" si odnesl také mimořádnou cenu 1. náměstka hejtmanky Jihočeského kraje JUDr. Josefa Knota, MBA.

Členové poroty byli ale unešeni také neobyčejným nápadem Milana Dutky, pod jehož rukama vznikají s úctou ke dřevu, životu i přírodě dřevěná umyvadla. Cenu za mimořádný estetický dojem tentokrát udělil náš fotograf Petr Zikmund a nabídl fotografování dřevěných umyvadel ve svém ateliéru.

Děkujeme všem zúčastněným za jejich práci, píli a odhodlání k vlastní realizaci jejich nápadu! A těšíme se, že spolupráce Jihočeského vědeckotechnického parku s účastníky soutěže závěreným finále nekončí!

Více si můžete prohlédnout ve fotogalerii ZDE.